Co warto zwiedzić w Sosnowcu?
Sosnowiec otrzymał prawa miejsce w 1902 roku i położony jest w województwie śląskim. Za najbardziej sławnego mieszkańca tego miasta uważa się Jana Kiepurę. „Chłopak z Sosnowca”, jak sam o sobie mówił, związany był z miastem przez ponad 20 lat. To właśnie tutaj ukończył szkołę i dał pierwszy koncert w 1923 roku. Na domy przy ul. Majowej 3, w którym się urodził, znajduje się tablica pamiątkowa. Niedaleko na ul. Żytniej 13 znajduje się budynek Gimnazjum im. Staszica, do którego uczęszczał i gdzie zdał maturę.
Należy wiedzieć, że pomnik Jana Kiepury znajduje się naprzeciwko dworca PKP. Jednak pamiętajmy o tym, że sława tenora, nazywanego drugim Caruso, to nie jedyny wabik tego miasta. Warto wspomnieć, że w Sosnowcu urodził się również Władysław Szpilman, znany aranżer i kompozytor Polskiego Radia. Jego historię wojennej tułaczki, w murach zniszczonej Warszawy świat poznał za sprawą oscarowego filmu pod tytułem „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego. Na kamienicy przy ul. Targowej 18, gdzie mieszkał, jest tablica pamiątkowa i mural z jego portretem. Miasto zaprasza również do odwiedzin wspaniałych pałaców. Architekturę pałacową prezentuje też neoklasycystyczny budynek dworca, który został wybudowany w 1859 roku. Jest zaliczany do najpiękniejszych stacji kolejowych w Polsce. Natomiast w parku nad rzeką Przemszą stoi kamienno-murowany Zamek Sielecki. Przez wieki był siedzibą wielu właścicieli okolicznych dóbr, między innymi szambelana dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ma tu obecnie swoją siedzibę Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki instytucja, która jest głównym animatorem kultury na terenie całego Sosnowca. Znów po przeciwnej stronie Czarnej Przemszy przy ul. Żeromskiego wznosi się neorenesansowy pałac Dietla zbudowany na przełomie XIX/XX wieku. Co interesujące, Heinrich Dietel nie był właścicielem kopalni czy huty ale fabryki włókienniczej. Wzorem łódzkich fabrykantów swoją siedzibę postanowił wybudować obok zakładów i osiedla robotniczego.
Cały zespół tworzył architektoniczną kompozycję. Warto wiedzieć, że do dzisiaj oprócz wspaniałego pałacu zachował się położony po sąsiedzku kościół ewangelicki oraz kilka budynków z otoczenia dawnych zakładów. Zabytkowe posiadłości wzbudzają podziw przepychem wnętrz i zapraszają w swe progi.