Skarby Katowic – gmach Sejmu Śląskiego

Jest jednym z najciekawszych gmachów, jakimi mogą oczarować Katowice. Intryguje swą formą i rozmiarami, jest też ważnym punktem w programie wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Górnego Śląska. Gmach Sejmu Śląskiego to nie tylko intrygujący zabytek, ale wspaniały przykład architektury modernistycznej. Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii – gmach Sejmu Śląskiego i jego dzieje


Ten okazały budynek, wznoszony w okresie międzywojennym, przypomina o ważnym okresie w dziejach Górnego Śląska – o czasach, kiedy województwo śląskie cieszyło się autonomią. Co ciekawe, był to jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce, a zastosowane tu rozwiązania architektoniczne do dziś intrygują i historyków sztuki, i tych, których fascynuje budownictwo. Zaprojektowany w latach 20. XX wieku gmach, jest wyjątkowym dziełem krakowskich architektów: Wojtyczkę, Jurkiewicza, Wyczyńskiego i Żeleńskiego. Do 1929 roku ich projekt został zrealizowany, a Katowice wzbogaciły się o nowy budynek mający służyć władzom województwa śląskiego. W maju 1929 roku odbyło się poświęcenie gmachu, a w uroczystościach tych uczestniczył ówczesny premier Polski – Ignacy Mościcki. Budowę tej ogromnej budowli sfinansował Skarb Śląski –kolejny organ władz województwa śląskiego, utworzony w 1920 roku. W okresie II wojny światowej miały tu swą siedzibę władze okupacyjne. Dziś potężny gmach służy mieszkańcom województwa i Katowic przede wszystkim jako Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Urząd Wojewódzki. Jest ważnym pomnikiem historii i zabytkiem architektury, któremu w czasie wycieczki po stolicy województwa śląskiego z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tego budynku?

Sejm Śląski – perełka modernistycznych Katowic


Ten potężny gmach jest najciekawszym obiektem, jakim Katowice mogą oczarować miłośników architektury modernistycznej. Jest to ciekawy przykład konstrukcji żelbetowej, a jednocześnie stylu określanego mianem klasycyzmu akademickiego. Ważną rolę w konstrukcji gmachu tworzą cztery skrzydła, tworzące zamknięty dziedziniec. Na dziedzińcu tym wznosi się okrągły budynek – sala sejmowa, będąca najważniejszym pomieszczeniem w tym wielkim budynku. Obiekt zawiera 634 pomieszczenia i składa się z siedmiu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Najważniejszym pomieszczeniem jest tu Sala Sejmowa, w której znalazła się m. in. piękna trybuna marszałkowska. Co ciekawe – to właśnie ta sala stała się wzorcem dla budowanej w podobnym czasie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej. Intryguje tu również Sala Marmurowa, będąca pierwotnie miejscem oficjalnych spotkań i balów, a dziś – salą konferencyjną. W gmachu tym urządzono również ciekawą Salę Boazeryjną, którą przed wojną wykorzystywano jako prywatny salon wojewody śląskiego.
Z potężnym budynkiem Sejmu Śląskiego wiąże się też sporo tajemnic. Najwięcej emocji wzbudza skarbiec, zadziwiający grubymi murami oraz specjalnym mechanizmem, mającym chronić majątek województwa przed kradzieżą. Wyobraźnię pobudzają też takie pomieszczenia, jak schrony, oraz tunele, ciągnące się pod gmachem. Nie lada gratką jest tu również winda paciorkowa, która na okrągło kursuje pomiędzy piętrami.

Gmach Sejmu Śląskiego jest jednym z najbardziej tajemniczych i intrygujących budynków, jakimi mogą się pochwalić współczesne Katowice. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zechce lepiej poznać dzieje Śląska, ten koniecznie powinien odwiedzić to miejsce.